8 травня 2025 року Державним науково-дослідним та проєктним інститутом основної хімії ДУ«НІОХІМ» була проведена наукова конференція «Калійні добрива та харчова сіль: сучасні технології та екологічні виклики». Конференція проходила в гібридному форматі та зібрала більше 80 учасників.

Відкрила конференцію ініціаторка такого важливого і актуального на сьогоднішній час заходу директорка ДУ «НІОХІМ», к. н. з держ. упр. Ірина Довгалюк.

На важливості тематики конференції наголосив у вступному слові голова Ради директорів НТК «Інститут монокристалів» НАН України, академік Володимир Семиноженко. Актуальність піднятих в ході конференції питань важко заперечити. Це – нагальна потреба у відновленні промислового виготовлення калійних добрив, розв’язання проблеми з дефіцитом власної харчової солі у державі та необхідність усунення екологічних загроз – зокрема, через технологію переробки відходів калійного виробництва. ДУ «НІОХІМ» розроблені ефективні технології переробки полімінеральної калійно-магнієвої сировини Прикарпаття, переробки (утилізації) накопичених розсолів і солевмісних відходів з отриманням товарних продуктів.

Активну участь у конференції як доповідачі взяли наукові працівники нашої установи: к.т.н. Ольга Хацевич, к.т.н. Іван Костів, к.т.н. Ярослав Кучера, Юрій Садовий, Геннадій Кулик, Ольга Держко, Ірина Сулима, Андрій Бурак, Микола Якимечко.

Цікаві доповіді з висвітленням практичних результатів мали науковці НААН України (ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського»): д.б.н. Микола Мірошніченко, канд. с.-г. наук. Євгенія Гладкіх,   канд. с.-г. наук. Анатолій Христенко. До дискусії також долучився професор кафедри хімії Прикарпатського національного університету, д.т.н. Сергій Курта.

Співпраця науковців у галузях, дотичних до виробництва калійних добрив, є надзвичайно важливою для відновлення та розвитку калійної та соляної промисловості України. Маючи мільярдні запаси кам’яної солі та поклади калійних солей, а також технологічні рішення для переробки, Україна все ще імпортує ці важливі для країни продукти. Тому наукові розробки в цьому напрямку мають не лише економічну доцільність, а й стратегічне значення для зміцнення економічної безпеки України.